Eszközök - RPI eszközök

Műszaki információk

Az eszközökön Raspbian operációs rendszer fut, a firmware pedig egy NodeJS applikáció mely biztosítja a webes felületet és a rendszer monitorozását. Az internet böngésző Electron, amivel az oldalak ugyanúgy jelennek meg mint Chromium esetében viszont a nem szükséges funkciók nélkül. Ilyenek pl.: fordítás, jobb klikk, stb.

Stabilitás

A rendszer fejlesztésekor a fő cél a rendszer lefagyások kiküszöbölése és az újraindítások automatizálása volt. Hogy ez megvalósulhasson, számos hasznos mechanizmus került kifejlesztésre.

  1. A NodeJS applikáció figyeli, hogy az Electron által biztosított webes felület fut-e vagy sem. Ha nem elérhető a rendszer, automatikusan újraindítja magát. Az ellenőrzés 30 másodpercenként megtörténik, viszont az újraindítás csak 2 perc után.
  2. Az operációs rendszer 1 percenként ellenőrzi a NodeJS alkalmazást, ha az nem fut, újraindítja.
  3. A web felület érzékeli ha esetleg megszűnik a kapsolat a NodeJS alkalmazással. Ebben az esetben egy “Reconnecting” felületet látunk, ameddig helyre nem áll a kapcsolat.

Eszköz indítása

A rendszer betöltési ideje kb. 50 másodperc (függően az aktuális specifikációtól), majd megjelenik a Q-net töltőképernyő, ezután pedig maga a firmware. Első indítás alkalmával ajánlott megszakítani az applikáció indulását, válasszuk a Control panel menüt a konfiguráció elvégzéséhez.

Főképernyő

Az eszköz indítása után egy hasonló kép fogad minket. Ezen a képernyőn 10 másodpercünk van, mielőtt elindul maga az alkalmazás(jegykiadó, médialejátszó, szoftver pult, stb). Hogy ezt a folyamatot megszakítsuk, érintsük meg a képernyőt vagy válasszuk a Control panel menüpontot.

Képernyő elemei:

Bal fent

Itt a rendelkezésre álló erőforrás adatokat láthatjuk. Ilyenek, a CPU, memória és tárhely használat. Alattuk kis ikonok a következő jelentésekkel (balról jobbra):

  1. Eszközvezérlő elérhető és fut
  2. Ethernet kábel csatlakoztatva
  3. Wifi elérhető
  4. Mikrofon csatlakoztatva
  5. Webkamera csatlakoztatva
Fent közép
  1. Eszköz MAC címe
  2. Eszköz IP címe
  3. Eszköz WSID címe

A WSID automatikusan generálódik első indítás alkalmával, felhasználóbarát formulát követve a könyebb megjegyezhetőség szempontjából. A beállításokban ezt igény szerint megváltoztathatjuk.
pl.: cold-snow-5582

Az eszközvezérlő WSID azonosítója is ez a szisztéma szerint generálódik, viszont az eleje kap egy “dc-“ prefixet.

Jobb fent

Az eszközön beállított dátum/idő.

Funkciógombok alul

Amennyiben az eszköz rendelkezik Wifi-vel, úgy annak a gombja megjelenik a Control panel(beállítások) mellett. Ezek mellett ha valamiért megszakítottuk az automatikus indulást, az alkalmazást megnyithatjuk az erre dedikált gombal: Open the app

Waiting for the server

A fenti képernyő fogad, ha az indítás utáni 10 másodperces időzítő lejárt vagy megnyomtuk az Open the app gombot. Ilyenkor a firmware ellenőrzi hogy az előzetesen beállított szerver konfiguráció helyes-e valamint kommunikálni tud-e vele. Ha a kommunikáció és csatlakozás sikeres, megjelenik az alkalmazás. Ha nem, abban az esetben “megragad” ezen a képernyőn, mivel sikertelen kapcsolódás esetén újra és újra megpróbálja felépíteni az eszköz a kapcsolatot a szerverrel.

Control Panel

A Control panel menüben elvégezhetjük a szükséges beállításokat, monitorozhatjuk az erőforrásokat, tesztelhetjük az adott hardver funkciókat és ellenőrizhetjük a logokat.
Az eszköz elérhető lokálisan és távoli hozzáféréssel is. Távoli hozzáférés esetében használjuk az eszköz IP címét a böngészőnkben: http://IPADDRESS:PORT (pl.: http://192.168.1.89:80)

Bejelentkezés

A Control panel eléréséhez be kell jelentkeznünk. Az alapértelmezett jelszó: qnet1234

Dashboard

Sikeres bejelentkezés után ez a felület fogadja a felhasználót. Ezen a képernyőn figyelemmel kísérhetjük az eszköz erőforrásainak használatát, eszközadatait, hálózati információkat valamint lehetőségünk van a felületről újraindítani az eszközt.

Settings

Itt állíthatjuk be az eszköz alap beállításait. A “Basic” és “Advanced” gombok segítségével kinyithatjuk a bővebb beállítási pontokat.

  1. Webbsocket ID (WSID) beállítás és képernyő orientáció
  2. Eszközvezérlő(DC) WSID beállítás és port(SD20) beállítás
  3. Q-net szerver címe és portja
  4. DHCP / Static IP cím kezelés beállítás
  5. Dátum és idő
  6. Automatikus újraindítás beállítása.

Ajánlott engedélyezni a Nightly restart beállítást, mivel az eszközök memóriája véges, így az betelhet, ezzel problémát okozva a működésében. Újraindítás alkalmával a memóriatár kiürítésre kerül ezzel felszabadítva további erőforrást.

A beállítások módosítása után újraindítás szükséges, amire az eszköz figyelmeztet is.

HW test

Ebben a menüpontban a csatlakoztatott eszközökez tesztelhetjük:

Teljes képernyős teszt esetén a kilépéshez érintsük meg váltogatva a bal fenti és jobb lenti sarkát a kijelzőnek.

Logs

Itt ellenőrizhetjük az eszköz logfájljait.

  1. System – Az operációs rendszer logjai (/var/log/syslog)
  2. Device Controller – Eszközvezérlő adott napi logjai (opt/qnet/dc/logs/*.log)
  3. Firmware – Firmware logjai (/var/log/firmware.log)

Az itt látható logok, valós időben frissülnek, viszont az erőforrásra tekintettel léve csak az utolsó 1000 sor kerül megjelenítésre.
A “Stop following” gombbal kikapcsolhatjuk az automatikus frissítést, távoli hozzáférés alkalmával pedig le is tölthetjük a teljes logfájlt a “Download” gombal.

Terminal

Ezen a felületen elérhető egy terminál, böngészővel. Alapértelmezetten a bejelentkezett felhasználó az adminisztrátor(root). A működése megegyezik mintha SSH kapcsolaton keresztül csatlakoznánk.

VNC

Az eszközön futó VNC szerver segítségével megtekinthetjük az applikáció által adott képet. Ez hasznos lehet jegykiadók illetve Médialejátszók esetében.

A videólejátszó képe nem látható VNC-n keresztül. Ehhez nyissuk meg a Terminált majd “htop” és ellenőrizzük, hogy az “omxplayer” szolgáltatás fut-e.

VNC-n keresztüli lenyomott gombok és az egér mozgatása átvihető. Úgyszint az F5 és F12 gombok is használhatók.
VNC-n keresztüli kép a standard módon is elérhető VNCViewer-el, a jelszó: qnet1234

Server

Ez a menüpont csak akkor elérhető ha a szerver be van konfigurálva és elérhető.

Q-net v6 application screen

Megfelelő beállítások után a firmware továbbléptet minket az alkalmazáshoz, legyen az jegykiadó, médialejátszó vagy pult. Az applikáció bezárható ha a bal alsó sarkát nyomjuk a kijelzőnek.

Az alábbi lehetőségek szintén elérhetők:

Konfigurációs lehetőségek

Konfiguráció lokálisan

Érintőképernyős eszközök esetében a konfiguráció legegyszerűbben magán az eszközön végezhető el, a megjelenő virtuális billentyűzet segítségével.

Videóanyag: https://youtu.be/Eb7gZwwy4fA

Konfiguráció távolról

A webes felülete az eszköznek távolról is elérhető. Ehhez az eszköz IP címét kell beírjuk egy általunk használt böngészőbe.

Videóanyag: https://youtu.be/MWxSyYSKXY8

Konfiguráció mobilról (AP)

Olyan eszközök esetében melyek rendelkeznek Wifi-vel, engedélyezés után a mobileszközünkkel csatlakozhatunk, így ugyanazon a hálózaton lesz a két eszközünk ezzel biztosítva az elérést.
A Wifi neve az eszköz WSID-ja, a következőképpen: WSID-AP
Jelszó: qnet1234

Az eszköz elérése ugyan úgy működik mint a korábban taglalt esetekben, az eszköz IP címével vagy http://q.dev címmel.

A Wifi jel erősségének stabilitása függ a biztosított áramforrástól

A Wifi hálózat csak 10 percig elérhető, ezután kikapcsol

Videóanyag: https://youtu.be/Yqf1um1MISE

Hasznos információk

Az eszköz nem rendelkezik beépített órával. Hogy a pontos időt láthassunk ahhoz internetre van szükségünk.
A beállításokban manuálisan is megadható az idő viszont ez minden újraindítás alkalmával elveszik.

Hasznos parancsok